kaydedici kaydediciler


Kaydediciler ve Hafıza

Mikroişlemcinin ve hafızanın fiziksel yapısı ile programcının bu donanımlara bakışı biraz farklı olabilir. İşte biz bu makalemizde programcı gözüyle bu donanımları inceleyeceğiz. Ayrıca bu makalemizde yeni bir program yazarak kaydedicilerin nasıl çalıştığını ve mikroişlemcinin hafızaya nasıl eriştiğini anlamaya çalışacağız.

Assembly programcısı sisteme nasıl bakıyor?

Mikroişlemci bir çok karmaşık birimden oluşur, neyse ki programcılar donanımsal olarak sistemleri fazla yakından bilmek zorunda değillerdir. Bir assembly programcısı sadece mikroişlemci içindeki birkaç kaydediciyle ilgilenir. Bunun dışındaki birimler genelde okullarda bilgilendirmek amacıyla verilir, örneğin CPU içinde bir ALU biriminin olduğunu bir çok programcı bilir ama bu birimin çalışması ile ilgilenmezler.

Bir assembly programcısı keskin bakışlarını mikroişlemcinin içinden çekip :) sistemin tamamına baktığında bile, donanımların ve donanımları birbirine bağlayan birimlerin çalışması ile ilgili fazla birşey göremez yada görmesine gerek yoktur. Programcılık ve elektroniğin sınır noktası budur aslında. Assembly programcıları kaydediciler, hafıza veya sistemi oluşturan read more birimlerde dolaşan elektron akımlarını 1’ler ve sıfırlar olarak görürler ve genelde bu 1 ve 0’lardan enaz 8 tanesini yan yana gördüklerinde bir şeyler anlamaya veya yorumlamaya başlarlar.

İztekno Elektonik
kaydedici kaydediciler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *